اختلال وسواس فکری عملی و دانستنی های مربوط به آن

اختلال وسواس فکری عملی و دانستنی های مربوط به آن

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) یک بیماری مزمن روانی است که به واسطه وسواس فکری منجر به رفتارهای اجباری در فرد می شود. افراد معمولا برای اطمینان از اینکه درب ورودی را قفل کرده اند دوباره آن را چک می کنند. اینگونه موارد عاداتی ساده هستند که باعث احساس امنیت بیشتر در افراد می شود. اختلال وسواس فکری عملی فراتر از بررسی مجدد چیزی یا کاری است. شخص مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی احساس می کند مجبور است برخی کارها را بطور مکرر انجام دهد حتی اگر تمایلی به آن ها نداشته باشد یا حتی زندگی او را بی دلیل پیچیده سازد.

 

 

اختلال وسواس فکری عملی چیست؟

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) با شرایطی همچون افکار تکراری, ناخواسته (وسواس) و اصرارهای غیر منطقی برای انجام برخی اقدامات (اجبارها) مشخص می شود. اگرچه افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی ممکن است بدانند که افکار و رفتارهای آن ها منطقی نیست اما آن ها اغلب قادر به جلوگیری از آن ها نیستند.

 

 

علائم اختلال وسواس فکری عملی

علائم اختلال وسواس فکری عملی

افکار وسواسی یا رفتارهای اجباری مرتبط با اختلال وسواس فکری عملی بطور کلی روزانه بیش از یک ساعت طول می کشد و در زندگی روزمره فرد اختلال ایجاد می کند.

 

وسواس

وسواس مجموعه ای از افکار یا محرک های ناراحت کننده ای هستند که به کرات اتفاق می افتند. افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی ممکن است سعی کنند آن ها را نادیده گرفته یا سرکوب کنند اما ممکن است از درست بودن احتمالی آن ها ترس داشته باشند. تحمل اضطراب همراه با سرکوب نیز سخت است و باعث می شود آن ها برای کاهش اضطراب خود رفتارهایی اجباری را انجام دهند.

 

اجبارها (اعمال وسواسی)

اجبارها, اقدامات تکراری هستند که بطور موقت استرس و اضطراب ناشی از وسواس را از بین می برند. غالبا افرادی که اعمال وسواسی را انجام می دهند معتقدند این اعمال از بروز اتفاقات بد جلوگیری می کنند.

 

 

دلایل ابتلا به اختلال وسواس فکری عملی

علت دقیق ابتلا به اختلال وسواس فکری عملی معلوم نیست اما محققان معتقدند ممکن است بعضی مناطق مغز به سروتونین, ماده شیمیایی که برخی سلولهای عصبی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند, واکنش طبیعی نشان ندهند. تصور می شود ژنتیک نیز در این پروسه نقش داشته باشد. اگر در خانواده خود فردی مبتلا به این بیماری دارید حدود ۲۵ درصد احتمال دارد یکی دیگر از اعضای خانواده نیز به آن مبتلا شوند.

 

 

انواع اختلال وسواس فکری عملی

انواع اختلال وسواس فکری عملی

چندین نوع مختلف از وسواس و اجبار وجود دارد. شناخته شده ترین آن ها شامل موارد زیر است :

  • وسواس ترس از آلودگی که با اجبارهایی مربوط به نظافت و شستشو همراه است.
  • وسواس مربوط به تقارن یا کمال گرایی که با اجبارهایی مانند انجام مجدد کارها همراه است.

 

به نقل از دکتر جیل استودارد نویسنده کتاب “توانا باش : راهنمای آزادی زنان از اضطراب, نگرانی و استرس با استفاده از ذهن آگاهی و پذیرش” وسواس های دیگر عبارتند از:

  • ترس از آسیب رساندن به خود یا شخص دیگر
  • ترس از اقدامات ناگهانی (مانند فحش دادن)

 

این موارد با اجبارهایی مانند بررسی, شمارش, دعا و تکرار همراه هستند. ممکن است همراه با اچتناب نیز باشند مانند اجتناب از اشیا تیز.

 

 

اختلال وسواس فکری عملی در کودکان

دکتر استیو ماززا از دانشگاه کلمبیا می گوید اختلال وسواس فکری عملی معمولا در کودکان در دو دامنه سنی ایجاد می شود : کودکی میانه (۸ تا ۱۲ سالگی) و اواخر بلوغ و بزرگسالی (۱۸ تا ۲۵ سالگی). دکتر استیو ماززا می گوید دختران در سنین بالاتری نسبت به پسران دچار این عارضه می شوند. گرچه در دوران کودکی پسران بیش از دختران دچار این اختلال می شوند اما مقدار آن در زنان و مردان بزرگسال تقریبا برابر است.

 

 

اختلال شخصیت وسواسی اجباری یا اختلال وسواس فکری عملی

اختلال شخصیت وسواسی اجباری (OCPD) و اختلال وسواس فکری عملی (OCD) گرچه نام هایی شبیه به هم دارند اما شامل شرایط بسیار متفاوتی هستند. اختلال وسواس فکری عملی به طور معمول وسواسی است که با رفتارهای اجباری همراه باشد. اختلال شخصیت وسواسی اجباری مجموعه ای از ویژگی های شخصیتی است که اغلب در روابط فرد اختلال ایجاد می کنند.

به گفته دکتر استیو ماززا اختلال شخصیت وسواسی اجباری را می توان با علائمی همچون نیاز شدید به نظم, کمال و کنترل در روابط فرد مشخص کرد. در حالی که اختلال وسواس فکری عملی معمولا محدود به افکار وسواسی و اجبارهای آن است. وی می گوید : افرادی که دچار اختلال وسواس فکری عملی هستند به دلیل ناراحتی یا آشفتگی, بیشتر به دنبال کمک می گردند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی اجباری علی رغم تاثیرات مخرب آن بر روابط و رفاه, ممکن است آن را مشکل نپندارند.

 

 

عوامل خطر ابتلا به اختلال وسواس فکری عملی

عوامل خطر ابتلا به اختلال وسواس فکری عملی

ژنتیک در ابتلا به اختلال وسواس فکری عملی نقش دارد بنابراین اگر فردی از اقوام شما این اختلال را داشته باشد احتمال ابتلای شما به آن بیشتر است. علائم آن اغلب به دلیل استرس در اثر موارد مختلف از جمله مسائل مربوط به مدرسه, محل کار, وقایع تغییر دهنده زندگی, بدتر می شوند.

 

 

درمان های اختلال وسواس فکری عملی

برنامه درمانی معمول برای این اختلال شامل روان درمانی و داروهاست. ترکیب هر دو مورد موثرترین گزینه است.

 

دارو

داروهای ضد افسردگی برای کاهش علائم این اختلال تجویز می شوند. مهار کننده انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) یک داروی ضد افسردگی است که برای کاهش رفتارهای وسواسی و اجباری استفاده می شود.

 

روان درمانی

گفتگوی با یک متخصص بهداشت روان می تواند به شما روش هایی پیشنهاد دهد که امکان تغییر در الگوهای فکر و رفتار را فراهم می کنند. رفتار درمانی شناختی (CBT) و مواجهه و پاسخ درمانی از انواع گفتار درمانی هستند که برای بسیاری از افراد موثر می باشند. قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از پاسخ (ERP) به فرد مبتلا به این اختلال اجازه می دهد با اضطراب مرتبط با افکار وسواسی از راه دیگری جز انجام رفتار اجباری مقابله کند.

 

 

مطالب پیشنهادی برای ادامه مطالعه

16 نکته برای کاهش وزن پس از بارداری
رسیدن به وزن ایده آل پس از زایمان چالش برانگیز است. مراقبت از نوزاد, سازگار شدن با روال جدید زندگی و...
مطالعه
11 مورد از فواید مدیتیشن
مدیتیشن یا مراقبه روشی برای آموزش ذهن است که برای تمرکز و تغییر مسیر افکار مورد استفاده قرار می گیرد....
مطالعه
پیاده روی و فواید آن
پیاده روی فواید بی شماری برای سلامتی همه افراد در هر سن و از سطح آمادگی جسمانی دارد. همچنین ممکن است...
مطالعه

نظر شما در این‌باره چیه ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *