آلرژی یا حساسیت, پاسخ سیستم ایمنی بدن به ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. این مواد خارجی آلرژن نامیده می شوند که شامل غذاهای خاص, گرده گل, یا شوره حیوانات خانگی می باشند. وظیفه سیستم ایمنی بدن شما مبارزه با عوامل بیماری زا است. سیستم ایمنی این کار را با حمله به هر چیزی که فکر کند بدن شما را به خطر می ندازد انجام می دهد. بسته به نوع ماده حساسیت زا پاسخ سیستم ایمنی ممکن است علائمی مانند التهاب, عطسه یا علائم دیگری را ایجاد کند. آلرژی امری شایع است. در این پست قصد داریم آلرژی های مختلف, علائم و روش های درمان آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

علائم آلرژی

علائم آلرژی

علائمی که به دلیل آلرژی تجربه می کنید به نوع و شدت آلرژی شما بستگی دارد. اگر برای آلرژی خود دارویی مصرف می کنید ممکن است هنوز هم این علائم را تجربه کنید ولی شدت آن ها کمتر خواهد بود.

 

آلرژی های غذایی

آلرژی غذایی می تواند باعث تورم, کهیر, حالت تهوع, خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد متوجه شود که به آلرژی غذایی دچار شده است. اگر بعد از غذا واکنش جدی نشان دادید و از دلیل آن مطمئن نیستید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

آلرژی های فصلی

علائم حساسیت فصلی (تب یونجه) شبیه به سرماخوردگی است. این علائم شامل احتقان, آبریزش بینی و تورم چشم هستند. در بیشتر موارد می توانید این علائم را در خانه درمان کنید. در صورت شدت یافتن علائم به پزشک مراجعه کنید.

 

آلرژی شدید

آلرژی شدید باعث آنافیلاکسی می شود که یک وضعیت اضطراری است. این وضعیت منجر به مشکلات تنفسی, سبکی سر و از دست دادن هوشیاری است. اگر بعد از تماس با ماده حساسیت زا این علائم را تجربه کردید سریعا به دنبال کمک پزشکی باشید.

 

 

آلرژی پوستی

آلرژی پوستی

آلرژی های پوستی ممکن است از علائم آلرژی های دیگر باشد یا ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا رخ دهد. به عنوان مثال خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید علائم مختلفی ایجاد می کند. این علائم ممکن است احساس گزگز در دهان و گلو باشد یا باعث خارش پوست شود.

با این حال درماتیت تماسی (Contact Dermatitis) در نتیجه تماس مستقیم پوست با یک ماده حساسیت زا ایجاد می شود. انواع آلرژی های پوستی عبارتند از :

 • راش : مناطقی از پوست تحریک شده, قرمز یا متورم است و دردناک یا همراه با خارش است.
 • اگزما : لکه های پوستی ملتهب شده و ممکن است خارش یا خونریزی داشته باشد.
 • درماتیت تماسی : لکه های قرمز و خارش دار پوست تقریبا بلافاصله پس از تماس با ماده حساسیت زا ایجاد می شوند.
 • گلو درد : حلق یا گلو تحریک یا ملتهب می شود.
 • کهیر : جوش های قرمز, خارش دار و برجسته در اندازه ها و اشکال مختلف در سطح پوست ایجاد می شود.
 • تورم چشم ها : چشم ها ممکن است آبریزش یا خارش داشته و پف کرده به نظر برسند.
 • خارش : تحریک یا التهاب در پوست وجود داشته باشد.
 • سوزش : التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس گزش روی پوست می شود.

 

 

دلایل آلرژی

دلایل آلرژی

محققان دقیقا مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی بی خطر به بدن وارد می شود سیستم ایمنی بدن واکنش آلرژیک ایجاد می کند. آلرژی ها یک جز ژنتیکی دارند که به این معناست که والدین می توانند آن ها را به فرزندان خود منتقل کنند. با این حال آلرژی های عمومی از طریق ژنتیک منتقل می شوند. به عنوان مثال اگر مادر شما به صدف دریایی حساسیت دارد لزوما به این معنی نیست که شما نیز به این ماده حساسیت خواهید داشت. انواع متداول آلرژن ها عبارتند از :

 • محصولات حیوانی : شامل شوره حیوانات خانگی, گرد و غبار ضایعات کنه و سوسک
 • داروها : داروهای پنی سیلین و سولفا
 • خوراکی ها : آلرژی به گندم, آجیل, شیر, صدف و تخم مرغ
 • نیش حشرات : شامل زنبورهای عسل, زنبورهای وحشی و پشه ها
 • کپک : اسپورهای منتقل شده از طریق هوا
 • گیاهان : گرده های چمن, علف های هرز و درختان, رزین گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی
 • سایر مواد حساسیت زا : لاتکس که معمولا در دستکش ها استفاده می شود. فلزاتی مانند نیکل

 

آلرژی های فصلی که به آن تب یونجه نیز می گویند از جمله آلرژی های رایج هستند که به علت آزاد شدن گرده گیاهان اتفاق می افتد. این آلرژی باعث خارش چشم, آبریزش از چشم و بینی و سرفه می شود.

 

 

جلوگیری از علائم

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی وجود ندارد. اما روش هایی وجود دارد که می تواند از بروز علائم جلوگیری کند. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی پرهیز از مواد حساسیت زا است که باعث ایجاد آنها می شود. اجتناب موثرترین راه جلوگیری از علائم آلرژی غذایی است. از مصرف غذاهایی که حاوی مواد حساسیت زا هستند خودداری کنید. اگر نمی دانید مواد تشکیل دهنده غذایی چیست در مورد آن سوال کنید یا اگر از غذاهای بسته بندی شده کارخانه ای استفاده می کنید حتما برچسب آن را بخوانید.

از آلرژی های فصلی, تماسی و سایر حساسیت ها بسته به مکان و نوع آلرژن می توان جلوگیری کرد. به عنوان مثال اگر به گرد و غبار حساسیت دارید می توانید با نصب فیلترهای مناسب هوا در خانه, تمیز کردن مجاری هوا و به طور مرتب غبارگیری خانه به کاهش علائم کمک کنید.

 

 

آسم و آلرژی

آسم و آلرژی

آسم یک بیماری تنفسی شایع است که تنفس را دشوارتر کرده و مجاری عبور هوا را در ریه های شما باریک می کند. آسم با آلرژی ارتباطی نزدیک دارد, در واقع آلرژی آسم موجود را بدتر می کند. همچنین آسم را در شخصی که هرگز به این بیماری مبتلا نشده است تحریک می کند. هنگامی که آسم و آلرژی با هم اتفاق بیافتند به آن آسم آلرژیک گفته می شود.

 

 

آلرژی یا سرماخوردگی

آلرژی یا سرماخوردگی

آبریزش بینی, عطسه و سرفه از علائم رایج آلرژی و سرماخوردگی هستند. گاهی اوقات تشخیص سرماخوردگی از آلرژی سخت است. در چنین شرایطی با توجه به علائم و نشانه های جانبی می توان آلرژی را از سرماخوردگی تشخیص داد. به عنوان مثال آلرژی باعث ایجاد جوش در پوست و خارش چشم می شود. سرماخوردگی منجر به درد بدن یا حتی تب می شود. عفونت سینوسی معمولا ترشحات ضخیم و زرد از بینی شما ایجاد می کند.
آلرژی سیستم ایمنی بدن شما را برای مدت زمان طولانی تحت تأثیر قرار می دهد که باعث می شود ویروس هایی که تحت تماس آنها بوده اید را بگیرید. داشتن آلرژی در واقع خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهد.

 

 

سرفه آلرژیک

سرفه آلرژیک

تب یونجه علائمی مانند عطسه و سرفه های مختلف را ایجاد می کند که نتیجه واکنش بدن به مواد حساسیت زا است. برخلاف سرفه مزمن, سرفه ناشی از آلرژی و تب یونجه موقتی است. ممکن است علائم این آلرژی فصلی را فقط در زمان خاصی از سال مانند زمانی که گیاهان برای اولین بار شکوفا می شوند تجربه کنید. هنگامی که فردی با آلرژی های فصلی شایع در معرض ماده حساسیت زا قرار می گیرد مجاری تنفسی سفت شده و منجر به سرفه می شود. در موارد دیگر ممکن است تنگی نفس و گرفتگی قفسه سینه نیز رخ دهد.

 

 

آلرژی و برونشیت

آلرژی و برونشیت

در حالت معمول ویروس ها و باکتری های باعث برونشیت می شوند اما آلرژی نیز می تواند در این امر دخیل باشد. برونشیت حاد معمولا پس از چند روز یا چند هفته پایان می یابد با این حال برونشیت مزمن ممکن است ماه ها یا بیشتر طول بکشد. قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زای رایج شایع ترین علت برونشیت مزمن است. این آلرژن ها عبارتند از :

 • دود سیگار
 • آلودگی هوا
 • گرد و خاک
 • گرده گیاهان و گل ها
 • بخارات شیمیایی

 

برخلاف آلرژی های فصلی بسیاری از این مواد حساسیت زا در محیط هایی مانند خانه ها یا ادارات باقی می مانند که برونشیت مزمن را پایدارتر کرده و احتمال بازگشت آن را بیشتر می کند.

 

 

آلرژی و نوزادان

آلرژی و نوزادان

آلرژی های پوستی امروزه در کودکان خردسال بیشتر از چند دهه پیش است. با این حال این آلرژی ها با بزرگتر شدن کودکان کاهش می یابد. از طرف دیگر آلرژی تنفسی و غذایی با بزرگتر شدن کودکان بیشتر می شود. آلرژی های شایع پوستی در نوزادان شامل موارد زیر است :

 • اگزما : بیماری التهابی پوستی که باعث ایجاد جوش های قرمز و خارشی می شود. این جوش ها ممکن است به آرام ایجاد شده اما مداوم باشند.
 • درماتیت تماسی : این نوع حساسیت پوستی به سرعت و بلافاصله پس از تماس کودک شما با ماده حساسیت زا ظاهر می شود. درماتیت تماسی شدید به تاول های دردناک تبدیل شده و باعث ترک خوردن پوست می شود.
 • کهیر : کهیر برجستگی های قرمزی است که پس از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا ایجاد می شود. کهیر پوسته پوسته نمی شود و ترک نمی خورد اما خارش آن ممکن است باعث خونریزی پوست شود.

 

 

 

پیشنهاد ما برای میانبر

پکیج بهبود آسم، سرفه و حساسیت نیوشا

آلرژی شایع است و عموما تهدیدی برای سلامتی افراد نیست. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی هستند باید یاد بگیرند در شرایط اضطررای چه کارهایی باید انجام دهند و چگونه آلرژی خود را کنترل کنند. بیشتر آلرژی ها با اجتناب از مصرف یا تماس با عامل آلرژی زا, مصرف داروها و تغییر سبک زندگی قابل کنترل هستند. پکیج بهبود آسم، سرفه و حساسیت نیوشا شامل مخلوط چای سبز و رزماری و گل محمدی کیسه ای نیوشا, مخلوط چای سبز و نعناع فلفلی کیسه ای نیوشا, مخلوط چای سیاه و بهارنارنج کیسه ای نیوشا و دمنوش معجون رویایی مثلثی نیوشا است که به بهبود آسم, سرفه و حساسیت های ناشی از آن کمک می کند.

پکیج بهبود آسم، سرفه و حساسیت نیوشا

 

 

مطالب پیشنهادی برای ادامه مطالعه

10 نکته برای جلوگیری از خشکی پوست در زمستان
آیا تا به حال توجه کرده اید که پوست شما چگونه نسبت به تغییر فصل واکنش نشان می دهد؟ احتمالا متوجه شده...
مطالعه
7 خوراکی ممنوع برای افراد مبتلا به آرتروز
آرتروز یک بیماری شایع است که باعث التهاب مزمن در مفاصل می شود. بسته به نوع آرتروز باعث درد و آسیب به...
مطالعه
بهترین غذاها برای سرماخوردگی
غذا و خوراکی های مصرفی ما وظیفه ای بیشتر از تامین انرژی دارند و هنگامی که بیمار هستید خوردن غذای مناسب...
مطالعه

نظر شما در این‌باره چیه ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *